Teamresan till Georgien och Azerbadzjan

Pastor Thomas och pastor Mamuka i Tblisi
Ett team från Svedjeholmskyrkan reste till Georgien i slutet av november 2012. Pastor Thomas Nordberg har undervisat i bibelskolan i Tbilisi, Georgien. På bilden ovan ses pastor Thomas tillsammans med pastor Mamuka som arbetar i Tbilisi.

 


Teamet bestod av fyra personer. De anlände gemensamt till Georgien. Medan pastor Thomas stannade där och undervisade på bibelskolan så åkte Christer Olsson, Ulf Nilsson och Hasse Svensson (bild ovan) vidare till Azerbadzjan.


Pastor Thomas predikar på husmöte i Georgien.


Undervisning på bibelskolan.


Här provar Thomas ut en Georgisk herdemössa. Något för norrländska pastorer kanske?? :-)

Mission och bistånd

Mission och bistånd

Svedjeholmskyrkans Podcast

Prenumerera

 

Svedjeholmskyrkan på Facebook

Svedjeholmskyrkan på facebook