Fire camp 2013 avslutades med dop

Torsdagen den 20 juni avslutades Svedjeholmskyrkans läger för barn och ungdomar mellan 8 och 13 år. Platsen för lägret var i år vackra Bergön vid kusten norr om Örnsköldsvik. Vid avslutningsmötet döptes sex av lägerdeltagarna! Lägret samlade i år nästan 30 barn. Ett stort tack till alla ledare och kökspersonal som gjorde lägret möjligt att genomföras!


De sex ungdomarna som valde att  döpas till Kristus. Vid dopförättningen medverkade Svedjeholmskyrkans pastor Thomas Nordberg, barnpastor Mats Ingman och ungdomspastor Andreas Westman.


Avslutningsmötet hölls utomhus i det fina vädret.


Temperaturen i havsvattnet var kanske inte så hög, men det var inget som hindrade!

 

Mission och bistånd

Mission och bistånd

Svedjeholmskyrkans Podcast

Prenumerera

 

Svedjeholmskyrkan på Facebook

Svedjeholmskyrkan på facebook