• Aktuellt
  • Gemenskap mellan kyrkor och samfund under New Wine-konferensen

Gemenskap mellan kyrkor och samfund under New Wine-konferensen


Foto från inledningsmötet i EFS-kyrkan i Örnsköldsvik.

Helgen den 14-17 augusti anordnades för tredje året i rad New Wines sommarkonferens i Örnsköldsvik. New Wine är ett nätverk av lokala församlingar som tillsammans strävar mot att följa Jesus, fyllas av den Helige Anden, förnyas av Ordet, se ett förvandlat land genom att ge de goda nyheterna vidare till alla. Medarrangörer i år var Svedjeholmskyrkan, Elimkyrkan, EFS i Örnsköldsvik och Gullänget, Pingstkyrkan i Överhörnäs, Missionskyrkan Långviksmon och Frälsningsarmén i Örnsköldsvik. Glädjande var att se att många ungdomar samlades under konferensen. Vid konferensens ungdomssamlingar deltog ett 60-tal ungdomar från olika kyrkor och sammanhang. 


Lovsång har alltid en central plats i New Wines konferenser. Lovsångsledare var Hasse och Kristin Arapovic Lindetorp från Stockholm.

Daniel Norburg

Daniel Norburg från Malmö var en av konferensens talare. Han har under flera år varit nationell ledare för New Wine men är numera direktor för Evangeliska frikyrkan i Sverige.

Mission och bistånd

Mission och bistånd

Svedjeholmskyrkans Podcast

Prenumerera

 

Svedjeholmskyrkan på Facebook

Svedjeholmskyrkan på facebook