• Aktuellt
  • "#FRÄLST", tema för adventsgudstjänsten

"#FRÄLST", tema för adventsgudstjänsten

#Frälst, foto:Sara Sidenek
Medverkande ungdomarna vid gudstjänsten. Foto: Sara Sidenek.

Församlingarnas ungdomar gjorde en fantastisk insats under den kanske något annorlunda men mycket uppskattade adventsgudstjänsten i Svedjeholmskyrkan den 30 november. Gudstjänsten var välbesökt, drygt 160 personer var på plats.


Lovsångsteamet

Ungdomarna fanns med och roddade, var mötesvärdar, lovsångsledare, medverkade med drama och dans. Temat var "#FRÄLST" och ungdomspastor Andreas Westman predikade (och fick även för förklara vad en # - Hashtag - är för något). Inslaget med en modern tolkning av hur Jesus rider in i staden på en åsna - där färdmedlet var utbytt till en Segway - var verkligen minnesvärt, liksom den gigantiska hashtaggen som byggts på scenen för att förtydliga temat.


Predikan av Andreas Westman

Mission och bistånd

Mission och bistånd

Svedjeholmskyrkans Podcast

Prenumerera

 

Svedjeholmskyrkan på Facebook

Svedjeholmskyrkan på facebook