Konfirmation

Jesus sa:
- Jag är vägen.
 
De första kristna som följde Jesus kallades för "de som tillhörde vägen". De fick ett nytt sätt att tänka och förhålla sig till omvärlden. De var med och skrev en historia som ingen kommer att glömma. Och allt detta hände medan de vandrade längs vägen. Och på samma sätt kan du och jag vara "de som tillhör vägen". 
 
Följ med på en resa genom kristen tro där du får ställa frågor och reflektera över din och andras vandring med Jesus. Längs vägen diskuteras ämnen som identitet, tro, kyrka och ansvar med utgångspunkt i Bibeln och utifrån en ung människas liv och frågor. 

When? Tisdagar: kl. 15-16. 

Where? Svedjeholmskyrkan. Brogatan 105.

What? Fika, samtal, bön och undervisning med go gemenskap.

Why? Just do it.


Varmt välkommen att anmäla dig! Anmälan och kontakt: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Mission och bistånd

Mission och bistånd

Svedjeholmskyrkans Podcast

Prenumerera

 

Svedjeholmskyrkan på Facebook

Svedjeholmskyrkan på facebook